Kilka porad przed wizytą u groomera

1.Przyzwyczajaj psa do zabiegów pielęgnacyjnych – psy już od szczenięcego życia powinny mieć kontakt ze szczotką, grzebieniem i drobnymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Szczeniaki trzeba uczyć, że codzienne czesanie jest przyjemne a dźwięk maszynki do strzyżenia to nic złego 🙂 W takich przypadkach pierwsza wizyta u groomera może dla psiaka być nawet przyjemna!

2.Nie karm psa przed wizytą – chodzi o to, aby nie zwymiotował ze stresu. Dla psa będzie to wówczas podwójnie nieprzyjemna sytuacja i może sobie trwale zakodować, że wizyta w salonie  groomerskim wiąże się z bólem, lękiem i niezadowoleniem właściciela. Jedzenie należy odstawić na ok. 2 godziny przed wizytą.

3.Na początek prosty zabieg – pierwsza wizyta w salonie groomerskim nie powinna wiązać się z wykonaniem kompleksowej usługi. Lepiej jest postawić na coś prostego, co nie zajmie zbyt dużo czasu. Niech to będzie np. przycięcie pazurów lub przystrzyżenie okolicy oczu. Ważne, aby przez cały czas przy psie był właściciel. Zostawić w salonie można wyłącznie psa, który zna groomera i akceptuje wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych.

4.Długi spacer – zmęczony pies jest mniej podatny na stres i łatwiej poddaje się woli człowieka. Dlatego przed pierwszą wizytą w salonie groomerskim zafunduj swojemu przyjacielowi długi, intensywny spacer po parku czy lesie. Niech zwierzak się wybiega, wyszaleje, straci resztki energii. Przekonasz się, że nie będzie aż tak bojowo nastawiony w stosunku do groomera.

Na koniec dwie bardzo istotne uwagi.

Jeśli pies w stosunku do obcych zachowuje się agresywnie, to trzeba o tym uprzedzić groomera. Konieczne będzie założenie psu kagańca i przypięcie go do stołu groomerskiego – chodzi o bezpieczeństwo fachowca, ale też samego zwierzęcia.

Wizyta u groomera raz na kilka tygodni nigdy nie zastąpi prawidłowej pielęgnacji wykonanej przez właściciela. Pamiętajcie! Razem wypracowujemy piękny wygląd Waszych pupili, codzienne czesanie czworonogów i regularne kąpiele są tak samo ważne jak zabiegi wykonywane już w salonie.

Materiał przygotowała dyplomowana groomerka i członek zespołu Vetki – p. Alicja Wielg