Inhalacje

Poradnik jak wykonać inhalację w domu.

Należy pamiętać, że ten sposób leczenia powinien zostać zalecony przez lekarza, po uprzednim badaniu wykonanym w przychodni weterynaryjnej. Nigdy nie decydujmy się na stosowanie leków, bez nadzoru, gdyż możemy nie tylko nie pomóc, ale tez zaszkodzić zwierzęciu.

Do wykonania inhalacji możemy użyć nebulizatora, można go zakupić np. w aptece, lub skorzystać
z domowej metody przy użyciu małej klatki lub transportera. Poniżej zostanie opisana technika wykonania metody bez użycia nebulizatora.

Przygotowanie:

Należy przygotować mała klatkę dla zwierząt lub transporter z dziurami wentylacyjnymi. Dodatkowo potrzebujemy ręcznik lub inny kawałek materiału np. prześcieradło, którym przykryjemy naszykowane przedmioty.  Należy zaopatrzyć się też w szklaną miskę lub inny podobny pojemnik, odporny na wysokie temperatury, w którym przygotujemy roztwór inhalacyjny.

Sporządzanie roztworu inhalacyjnego:

Składniki: szklanka wrzątku, 1 łyżka soli (zalecana sól iwonicka- do kupienia np. w aptece), 1łyżka sody oczyszczonej, 2-3 krople olejków eterycznych( sosnowy, anyżowy, tymiankowy, eukaliptusowy) lub gotowy preparat np. Inhalol lub Olbas.  Za zgodą i na polecenie lekarza można również do roztworu wprowadzić leki rozkurczowe, antybiotyki oraz leki ułatwiające odkrztuszanie.

Roztwór przygotujemy poprzez włożenie wszystkich składników do naczynia i zalanie wrzącą wodą. Miskę z mieszanką umieszczamy, tak żeby zwierzę nie mogło jej dotknąć np. kładąc obok klatki. Całość przykrywamy ręcznikiem lub prześcieradłem. Należy zwrócić uwagę, żeby w miejscu gdzie znajduje się miseczka nie dopuścić do wpadnięcia materiału do roztworu. Można go zabezpieczyć podstawką np. słoikami.  Inhalacja powinna trwać 10- 20 minut. Po zakończeniu terapii, jeżeli zwierzę tego wymaga należy osuszyć futerko ręcznikiem i przenieść do klatki, w której, na co dzień przebywa.

Drugim sposobem jest metoda z nebulizatorem, która dla niektórych jest łatwiejsza do wykonania. Postępujemy podobnie jak w metodzie z klatką, tylko należy przyszykować ¼ objętości mieszkanki inhalacyjnej. Podawanie leków może odbywać się za pomocą maseczki nakładanej na nosek zwierzaka lub również przy pomocy klatki i ręcznika. Ta metoda jest zalecana przy stosowaniu leków rozkurczających, antybiotyków oraz leków ułatwiających odkrztuszanie. Wszystkie z wyżej wymienionych medykamentów, należy stosować dopiero po uprzednim badaniu zwierzęcia poprzez lekarza weterynarii.  Pamiętajmy, że ilość wykonywania inhalacji w ciągu dnia oraz czas trwania terapii ustala lekarz.

Materiał przygotowała lek.wet. Paulina Lewicka